iletişim sayfası
 
 
OZON NEDİR?

Ozon(O3 ),üç oksijen atomundan oluşur  ,gökyüzüne mavi rengini verir. Atmosferin stratosfer tabakasında yoğun olarak  bulunan renksiz,kendine özgü kokusu olan bir gazdır.

En yoğun bulunduğu atmosfer katmanı olan  Stratosfer tabakasındaki ozon, yeryüzünün  oksijen kaynağı, aynı zamanda zararlı ışınları  emerek bizi koruyan şemsiye gibidir.

Bazı hava olaylarında ultraviyole ışığın, sis ve dumanın etkisi ile oksijen basıncı artması sonucunda  soluduğumuz havada ozon oluşabilmektedir. Bu nedenle ozon kirlilik ölçümünde kullanıldığından halk arasında yanlış anlama sonucu  kirliliğin nedeni olarak ozon gazı kötü bir gaz olarak algılanmaktadır.

NASIL OLUŞUR

Uzaydan ve güneşten gelen ultraviyole ışınlar atmosferin stratosfer tabakasındaki ozon ile reaksiyona girerek oksijen molekülünün oluşumunu sağlarlar. Meydana gelen oksijen yeryüzüne inerek soluduğumuz havaya katılır.  
İsmi Yunanca "koklamak" manasına gelen ozein’den, keskin bir kokusu olan anlamında   Latince'de "Ozein (kötü kokulu)" kelimesinden türetilmiştir.

Özellikle şimşek ve yıldırımların oluştuğu fırtınalardan sonra taze hava kokusu diye içimize çektiğimiz havada bu hissi yaratan, bulutların elektriklenmeleri esnasında meydana gelmiş olan ozondur.

1500’LÜ YILLARDA KRALİÇE ELİZABETHin,fırtınalı havalarda bahçeye koydurduğu içi su dolu bakır kazanların  yıldırım çekmesi ile oluşan suda (ozonlu su ile ) yıkanarak genç kaldığı rivayet edilmektedir.
 
Ozon tabakasInIn İncelmesİ ve tehlİkelerİ
Atmosferde  ozon  tabakasındaki incelme tüm canlıların geleceğini olumsuz etkilemektedir
Yapılan çalışmalarda (V.Bocci-İtalya)  Ozon  tabakasındaki %1 lik azalma,
kanserlerde %10 luk  artış, Stratosferik yoğunluğundaki %10’luk  azalma ise  Melanom ve Cilt kanserlerinde  %25’lik bir artışa neden olmaktadır.Medikal ozon tedavisi uygulanırken kullanılan ozon gazı  ise, medikal ozon jeneratörleri ile medikal oksijeni kullanarak  oluşturulur.
 

OZONUN KEŞFİ VE TARİHÇE

Ozon ilk kez  1785 yılında kimyager Martin Von Marumtarafından farkedilmiş,ancak Alman kimyacı Christian Friedrich Schönbein (1799-1868) tarafından 1840 yılında keşfedilmiştir. Keşfinden sonra dezenfeksiyon alanında yaygın kullanılmaya başlanmıştır. Çok güçlü okside etme ve çok etkili dezenfekte etme özelliği sayesinde , Dünyada pek çok ülkede  içme suyu sağlayan arıtma tesislerinde mikrop öldürücü olarak kullanılır. Ozon klordan 3125 kat daha dezenfektan etkiye sahiptir.

Sadece mikroorganizmaları  öldürmekle kalmaz tüm mikroorganizmalar ve toksinlerini de okside edebildiğin den toksin giderme amaçlı da kullanılır.

 • 1856 yılında ameliyathane dezenfeksiyonunda kullanılmaya başladı.
 • 1860’da Monaco’da suların ozonla temizlenmesine başlandı. Ozonun, bakteri ve virüsleri öldürmenin yanı sıra sudaki koku ve kötü tadı da ortadan kaldırdığı görüldü.
 • 1900 yılında Nicola Tesla, ilk ozon jeneratörünün patentini aldı. 1902’de H.J. Clarke ozonun anemi, kanser, diyabet, influenza ve morfin zehirlenmesinde kullandı.
 • 1915’tde Dr. Albert Wolf, 1. Dünya Savaşı sırasında gangren ve yaraları ozonla tedavi etti.
 • 1926’da Dr. Otto Warburg Berlin’de kanserin hücre düzeyinde oksijen azlığından meydana geldiğini bildirip, bu saptaması ile 1931 ve 1944 Nobel ödüllerini aldı. Bu alandaki ödülü arka arkaya 2 kez ödül alan tek kişi olarak tarihe geçti.
 • 1957’de Dr. J. Hansler kendi medikal ozon jeneratör patenti aldı.
 • 1961’de Hans Wolf’ün tanıttığı bugün uygulanan ozon terapi  teknikleri kullanılmaya başlandı.
 • 1977’de Dr. Renate Viebahn ozonun vücuttaki etkilerini teknik olarak açıkladı.
 • 1979’da Dr. George Freibott ilk AIDS hastasını ozonla tedaviye aldı.
 • 1980’de Dr. Horst Kief, ozonla AIDS tedavisinde başarı kazandığını öne sürdü.
 • Ozon, 1992’den bu yana da Rusya’da yanık tedavileri başta olmak üzere tüm  hastalıklarda  kullanılıyor.
 • 2003 yılından beri  Bursa da Dr. Murat BAŞ- Dr. Beytiye BAŞ tarafından özellikle kanser olmak üzere, astım, diabet, iyileşmeyen yara ve kolit,romatizmal hastalıklar ,hepatit gibi enfeksiyon hastalıkları gibi pek çok hastalıkların   tedavisinde başarıyla uygulanmaktadır.
2009 ARALIK ta  düzenlediğimiz  “I.ULUSLARARASI OZONTERAPİ KONGRESİ”ne   YAKLAŞIK 250 KATILIMCININ, 20 YABANCI VE 20 YURTİÇİ KONUŞMACI KATILARAK  FARKLI EKOLLER İLE OZONTERAPİNİN DÜNYA VE ÜLKEMİZDEKİ YERİ TARTIŞILDI

 

NERELERDE KULLANILIR?

Çeşitli endüstrilerde kullanım alanları hızla artmıştır.

Suyun geri kullanımı, siyanürlü gazların yok edilmesi gibi hem maddi açıdan kar, hem de sağlık açısından yarar sağlayan alanlarda

Ozon  havuzlarda, soğutma sistemlerinde, kaplıcalarda kullanıyor.

Ozonla yapılan çeşitli çalışmalar ve deneyler sonucunda, ozonun güçlü bir oksitleyici olması sayesinde suda havada koku giderici, mikrop kırıcı, ortamı kirleten pek çok organik molekülün yok edicisi olarak kullanılabileceği anlaşılmış ve kabul görmüştür.

Ozon,  ortamdaki hava kirliliği ve kötü kokuları yok etmesi sayesinde,

insanlara ferahlık ve zindelik hissi verir; daha iyi düşünmelerini ve yaptıkları işe konsantrasyonlarının devamlılığını sağlar. Ozonun gıda sektöründe dezenfektan olarak yaygın kullanım alanı bulunmaktadır. Ozon hiçbir kalıntı bırakmaz; gıda maddesinin kendisiyle herhangi bir reaksiyona girmesi söz konusu olmadığı için ozonlama, dezenfeksiyon için kullanılabilecek en sağlıklı ve en çevreci yöntemdir.


1-Tıpta Ozonun Kullanımı

- Tedavide
- Dezenfeksiyonda

 

2-Gıda Endüstrisinde Ozon Kullanımı

- Soğuk hava Depolarında 
Sebze, meyve ve etlerin kullanım ömrünü ve kalitesini arttırır, yüzey bakterilerini yok eder, küf, mantar oluşumunu önler, rengi korumada ve uzun süre canlılığın sağlanmasında kullanılır.

- Mikroplardan Arındırma
- Et ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi
- Deniz Kabukluları ve Balık İşleme
- İçme Suyu ve  Şişelerinin dezenfeksiyonunda 


3-Kentsel Yönetimlerce Ozon Kullanımı

- İçme ve Kullanma Suyun dezenfeksiyonunda
- Atık su ve  Katı  Atıkların işlemlerinde

4-Tarım ve Hayvancılıkta Ozon Kullanımı

- Tüm hayvanların hastalıklarında
- Hayvanların yaşam alanlarının dezenfeksiyonunda
- Yarış hayvanlarının performansını arttırmada
 
 
 
 
   
  www.ozonluyag.net
  www.balmozon.com
   
   
   
Copyright ©2010 (Her Hakkı Saklıdır) www.drbeytiyebas.com, sitesindeki sunulan bilgiler ziyaretçileri bilgilendirmek amaçlıdır.
Tıbbı tedavi önerisinde bulunmaz. Şikayetleriniz için ilgili uzmanlık alanında bir doktora başvurunuz.